hol3

Jak sobie radzić bez klimatyzacji?

Upały powoli nadchodzą. Gdy tylko temperatury zaczynają przekraczać 30 stopni, to ludzie najchętniej by się schowali w cieniu i nie ruszali się stamtąd do zimy. Jednak to nie jest takie proste, bo nawet w domu siłą rzeczy trzeba wykonywać jakieś czynności. Jak poradzić sobie, gdy nie mamy zamontowanej klimatyzacji?

Drzewa liściaste

Jeżeli możesz, to posadź liściaste drzewa od strony południowej. Do drzew liściastych możemy zaliczyć na przykład: klon, tulipanowiec albo platan. Będą najlepsze, bo mają duże liście. Ich rozłożysta korona zasłoni okna oraz ochroni przed zyskami ciepła spowodowanymi promieniowaniem słonecznym. Drzewa liściaste mają również tę zaletę, że jesienią spadają z nich liście. Dzięki temu nie zabiorą potrzebnego zimą tak bardzo światła słonecznego.

Zasłanianie okien

Kolejnym sposobem na radzenie sobie z upałami jest zasłanianie okien. Dobrze sprawdzi się posiadanie jakiegoś elementu zaciemniającego. Mogą to być żaluzje, wertikale, rolety, okiennice albo tradycyjne zasłony z grubego materiału. Jeżeli masz w domu duże, przeszklone powierzchnie, to możesz zamontować sobie markizę. Dzięki temu, po ich rozwinięciu zyskasz dodatkowy cień.

Folia przeciwsłoneczna

Przyklej folię przeciwsłoneczną. Ograniczy zyski ciepła, nie ograniczając dostępu światła. Możesz również zamykać okna w ciągu dnia. Dzięki temu ograniczysz wpływanie ciepłego powietrza do pomieszczeń. Najlepiej zamykaj ona na noc, a otwieraj tylko wcześnie rano. Wtedy temperatury są najniższe.

Szybki, chłodny prysznic

Bierz szybki, chłodny prysznic zamiast długiej, gorącej kąpieli. W ten sposób ograniczysz zyski ciepła. Parująca woda przecież tylko dodatkowo ogrzewa pomieszczenie. W kuchni natomiast używaj okapu, nie piecz w piekarniku oraz gotuj wyłącznie szybkie potrawy.

Najlepsza klimatyzacja do domu – Kraków. Sprawdź!

Podsumowanie

Jednak nic nie zastąpi klimatyzacji. W Krakowie oraz innych miastach w Polsce klimatyzacja w domu to nadal luksus. Jednak warto w niego zainwestować, aby cieszyć się jednakową temperaturą w domu, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Zorientuj się, czy w Twojej okolicy nie ma jakiś promocji na montaż klimatyzacji.

Dodaj komentarz