Silosy służą do przechowywania różnego rodzaju materiałów. Ich konstrukcja musi być dopasowana do zawartości, tak by nie narażać na niebezpieczeństwo ani ludzi, ani przechowywanych artykułów. W nieodpowiednich warunkach nawet mąka może zmienić się w substancję wybuchową. Warto więc dbać o wszelkie niezbędne aspekty. Jednym z nich jest czyszczenie silosów.
Czas na czyszczenie silosów!
W zakładach produkcyjnych bardzo dba się o utrzymanie higieny. Mycie hal i magazynów to istotne czynności, ale nie można zapominać o czyszczeniu silosów. To niezbędny element rutyny, który pozwala pozbyć się ewentualnych odpadów. Dodatkowo pomaga w konserwacji zbiorników, przedłużając tym samym ich żywotność.
Jak często należy czyścić silosy? Wszystko zależy od tego, jakie artykuły są w nich przechowywane. Jeśli znajdują się tam materiały budowlane czy chemia, mycie wykonuje się raz na kilka lat. W przypadku, gdy mamy do czynienia z żywnością, zwłaszcza taką zawierającą cukier, czyszczenie będzie konieczne nawet co kilka miesięcy. Jeśli w zbiorniku przechowujemy mąkę lub inne surowce, wystarczy raz w roku.
Czyszczenie silosów – jak się za to zabrać?
W przypadku niewielkich silosów czyszczeniem możemy zająć się sami. Problem pojawia się, gdy zbiorniki sięgają kilkunastu metrów. W takiej sytuacji przyda się profesjonalna pomoc. Na szczęście w Polsce działa wiele firm świadczących usługi czyszczenia silosów. Jedną z nich jest https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki/. Zawodowcy używają specjalnego sprzętu umożliwiającego mycie wysokociśnieniowe. Ponadto dopasowują metodę do konstrukcji danego zbiornika, dlatego możemy być spokojni o jego stan, jak również materiały.
Przy wyborze usługodawcy warto poruszyć temat utylizacji odpadów. Dużym udogodnieniem będzie, gdy firma sama tym się zajmuje. Poza tym można dopytać, czy podczas czyszczenia dokonywany jest także przegląd stanu technicznego zbiornika. Mycie silosów stanowi bowiem świetną sposobność, by się tym zająć i w razie potrzeby naprawić ewentualną usterkę.