
Najczęściej, gdy potrzebujemy dorobić klucz, idziemy po prostu do odpowiedniego punktu i od ręki otrzymujemy kopię. Nieco inaczej jednak wygląda dorabianie bardzo starych kluczy lub tych nietypowych, takich jak do sejfów czy zamków patentowych.
Dorabianie kluczy do sejfów
Kasy pancerne i sejfy często mają skomplikowany mechanizm otwierania, złożony zarówno ze znanego z filmów zamka numerycznego, jak i klasycznego klucza. Jest to jednak nieco inny klucz niż te znane z mieszkań – dorabianie kluczy do sejfów zwykle wymaga dodatkowych zabezpieczeń, na przykład pisemnego zlecenia właściciela. Poza tym nie każdy zakład ślusarski posiada odpowiednie narzędzia, by dorobić taki klucz – warto więc upewnić się że wybrany przez nas punkt ma odpowiednie możliwości.
Dorabianie kluczy nietypowych
Poza kluczami do sejfów istnieje jeszcze mnóstwo innych nietypowych kluczy, które czasem trzeba dorobić lub odtworzyć. W wielu zabytkowych budynkach zamontowane są historyczne zamki, które – mimo upływu lat – doskonale działają. W takich sytuacjach ważne jest dbanie o to, by zawsze mieć sprawny klucz. Wprawdzie możliwe jest nawet dorobienie klucza bez oryginału, na podstawie zamka, ale łatwiej i taniej jest go skopiować. Warto przy okazji zadbać o konserwację zamka. Dorabianie zabytkowych i nietypowych kluczy często polega na wykonaniu kopii ręcznie, z tego powodu taka usługa jest droższa niż proste dorobienie kluczyka do kłódki.
Dorabianie kluczy bez oryginalnego egzemplarza
Warto wiedzieć, że możliwe jest także dorobienie kluczy bez oryginału. Najczęściej taka opcja wybierana jest przy dorabianiu kluczy patentowych, których wzór zakodowany jest na karcie bezpieczeństwa – wtedy sprowadzany jest dodatkowy egzemplarz prosto od producenta. W praktyce jest to kolejny oryginał, a nie kopia. Poza tym niektóre zakłady ślusarskie oferują dorabianie kluczy na podstawie zamka – jest to przydatne szczególnie wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu oryginalnego charakteru drzwi czy szkatułki, a straciliśmy oryginalny klucz.